یوسین بولت : به شروع مسابقه فکر نکن، به پایان آن فکر کن

لزوم حفاظت از «زرین غار»

لزوم حفاظت از «زرین غار»
رییس کارگروه غارنوردی استان زنجان با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد زرین‌غار، گفت: این غار باید در فهرست آثار میراث فرهنگی به ثبت برسد.

محسن صنعتی منفرد در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه زنجان، با اشاره به واقع شدن این غار در محدوده استان‌های همدان و زنجان و این‌که زرین غار باید در حوزه استحفاظی استان زنجان به ثبت برسد، توضیح داد: این امر بی شک در جذب سرمایه و ساماندهی وضعیت این غار، تأثیر بسزایی خواهد داشت.

وی با اشاره به ویژگی‌های خاص زرین غار، افزود: این غار از نظر فنی دارای موقعیت استراتژیکی است؛ به گونه‌ای که با توجه به قابلیت‌های خاص آن در حوزه غارنوردی و انجام ورزش‌های مرتبط در این زمینه از سوی غار نوردان، امکان جذب توریست ورزشی را دارد.

صنعتی منفرد افزود: امکان بازدید گردشگران معمولی با شرایط فعلی از این غار وجود ندارد؛ چرا که مسیر عبور از غار صعب‌العبور و بازدید از این غار تنها با تجهیزات کوهنوردی امکان پذیر است.

رییس کارگروه غارنوردی استان با اشاره به لزوم انجام اقدامات حفاظتی از فضای این غار، خاطرنشان کرد: با ایجاد تغییر در این غار جهت بازدید توریست‌های معمولی از آن مخالف هستیم، چرا که این امر سبب تخریب فضای طبیعی غار و آسیب دیدن دریاچه‌ها و سفره‌های زیر زمینی خواهد شد.

صنعتی منفرد با بیان این‌که پیگیری برای ثبت این غار ادامه دارد، عنوان كرد: زرین غار می‌تواند برای تقویت رشته غار نوردی حرفه‌ای بسیار سودآور باشد.

وی با اشاره به فعالیت‌های کارگروه غارنوردی استان، تصریح کرد: بر اساس اکتشافات انجام شده در این غار طی ماه گذشته، حدود 800 متر مسیر جدید در این غار شناسایی شده و 2 دریاچه نیز کشف شده است.

صنعتی منفرد با بیان این‌ که کارگروه غار نوردی تحت نظارت هیأت کوهنوردی فعالیت می‌کند، گفت: هدف از ایجاد این کارگروه تقویت گروه‌های غارنوردی و تشکیل این گروه‌ها در شهرهایی است که پتانسیل غارنوردی دارند.

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group