بروس لی : هیچ سلاحی مرگبارتر از اراده نیست

گزارش صعود به قله 4850 متر علم کوه 29 الی 31 شهریور 93

علم کوه، نام کوهی با ارتفاع 4850 متر است که در منطقه تخت سلیمان استان مازندران واقع شده است. قله علم کوه پس از دماوند دومین قله مرتفع ایران به شمار رفته و بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره ای است که در دامنه شمالی آن واقع شده و دارای فنی ترین و دشوارترین مسیرهای سنگنوردی و دیواره نوردی در ایران می باشد.

منطقه تخت سلیمان در مرکز سلسه جبال البرز و رشته کوه های تخت سلیمان قرار گرفته و قسمت بزرگی از آن تحت عنوان البرز غربی محسوب می شود. این ناحیه بزرگ کوهستانی از شمال به سواحل مازندران و از غرب به دره رودخانه چالوس، از شرق به منطقه الموت و دره سه هزار و از جنوب به منطقه طالقان محدود می گردد.

چهارشنیه 29/5/93

ساعت 5:15 صبح به همراه 32نفر از دوستان توسط دو دستگاه مینی بوس و یک دستگاه ون حرکت خود را به سمت کلاردشت آغاز می کنیم. طبق قرار قبلی مسیر اتوبان زنجان- کرج و سپس جاده چالوس می باشد. ساعت 9:30 دقیقه را نشان می داد که وارد جاده چالوس شدیم. حجم آب سد امیرکبیر به صورت فاجعه باری پایین رفته و دل هر طبیعت دوستی را به درد می آورد. در امتداد جاده چالوس 250کیلومتر مانده به شهر چالوس از شهر مرزن آباد دست چپ بسمت کلاردشت تغییر مسیر می دهیم و در نهایت ساعت 13:20 است که در قرارگاه رودبارک هستیم. نهار مختصری خورده و کوله ها را جمع و جور کرده و ساعت 15:45 سوار نیسان ها می شویم (لازم به ذکر است هزینه رفت و برگشت نیسان از قرارگاه رودبارک به تنگ گلو 1900000ریال می باشد). 75دقیقه سوار بر نیسان هستیم تا به تنگ گلو برسیم. ساعت 17:20 با نام و یاد خدا برنامه خود را آغاز می کنیم. مسیر تنگ گلو حصارچال یک راه پاکوب می باشد که در جهت غرب و با یک کوهپیمایی سبک 2ساعته کوهنوردان را به حصارچال می رساند. ابتدای مسیر از سمت چپ رودخانه حرکت می کنیم ولی کمی که بالا می رویم توسط یک پل چوبی به سمت راست رودخانه رفته و تا پایین، رودخانه در سمت چپ ما قرار دارد. ساعت 19:20 است که به محل کمپ در ارتفاع 3750متری می رسیم. چادرها را زده و به استراحت می پردازیم.

پنج شنبه 30/5/93

ساعت 5صبح از خواب برخواسته و آماده رفتن می شویم. 6:20 است که حرکت خود را آغاز می کنیم. از حصارچال به سمت شمال حرکت می کنیم پاکوب کاملا” مشخص است و تا خود قله هم ادامه دارد. در مسیر هر از چند گاهی استراحت کوتاهی کرده و ادامه می دهیم. ساعت 10:45 را نشان می دهد که با برداشتن آخرین قدم ها به روی قله می ایستیم. 31 نفر موفق به صعود قله می شوند. پس از کمی استراحت و انداختن عکس یادگاری مسیر برگشت را در پیش می گیریم. از همان راهی که صعود کرده بودیم ، این بار فرود می رویم. حرکت سریع است و ساعت 14:30 را نشان می دهد که آخرین نفر هم به کمپ می رسد. امروز را هم در حصارچال هستیم و تا پاسی از شب بچه ها در چادر همدیگر به صحبت و شب نشینی می پردازند.

جمعه 31/5/93

ساعت 5 صبح از خواب بیدار شده، صبحانه ای مختصر خورده و به جمع کردن وسایل و چادرها می پردازیم. ساعت 6:45 به سمت پایین حرکت می کنیم. طبق قراری که با راننده نیسان ها داریم باید ساعت 8، تنگ گلو باشد. که ما هم بدون تأخیر به سر قرار می رسیم. سوار نیسان ها شده و ساعت 9:15 قرارگاه رودبارک هستیم. راننده مینی بوس با کمی تأخیر به قرارگاه می رسد. ساعت 10:45 به سمت زنجان حرکت می کنیم. از همان راه آمده برمی گردیم و در نهایت عقربه های ساعت 8 شب را نشان می دهد که به مجموعه ورزشی انقلاب می رسیم.

لازم به ذکر است که آقای حمیدرضا محمدی با 14 سال سن بعنوان کم سن و سال ترین فرد گروه موفق به صعود قله شدند که این موفقیت را به وی و خانواده محترمشان تبریک عرض می کنیم.

نفرات تیم:

داود ژاله محرابی- جواد جباری- یداله اسدی- صمد اسماعیل پورنیا- مصطفی کریمی- خلیل فرجی- علی قندی- حسین آقامحمدی-فرزاد آرج (نفرات هیأت کوهنوردی)

داود مهاجری- رضا طوماری (بانک ملی)

رضا فغفوری- مرتضی سعید- جمشید خداوردی- جبار مرادی- وحید بیات- منصور عسگری (اداره برق)

منصور غلامی- مهدی قربانلو- پرویز حسنلو- ایرج رستمی- مهدی مصطفوی (شرکت پارس سوئیچ)

نادر مرصعی- محمود محمدیان- رسول گرجی- میرمحمدلو- حمیدرضا رستمی- مسعود فرهادی- جواد اسدی- محی الدین حسینی- حمیدرضا صمدی- یعقوب صمدی (اداره آموزش و پرورش)

  برای مشاهده گزارش تصویری این برنامه اینجا کلیک کنید

فایل های ضمیمه

  • 2 (76 kB)
    15.09.2014

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group