فیل جکسون : خرد همیشه یک قدرت برتر است

بیانیه فدراسیون در خصوص کوه نورد جان باخته در «ماناسلو»

به دنبال حادثه ی پیش آمده برای کوه نورد کرمانی «عیسی میرشکاری» که متأسفانه در جریان برنامه ی مستقل صعود به قله ی «ماناسلو» از سلسله جبال هیمالیا؛ به دلیل بیماری ارتفاع جان سپرد، در برخی خبرگزاری ها، مواردی به نقل از افراد مختلف منتشر گردید که مسائلی را متوجه دستگاه ورزش کشور و فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ساخته است.
این فدراسیون لازم می داند به جهت تنویر افکار عمومی، مواردی را در قالب این بیانیه اعلام نماید:
الف- در خصوص صعود تیم هیئت استان زنجان به قله ی ماناسلو در سال 1390 ، پس از طی مراحل معمول و مراتب لازم، تنها برای 6 نفر (به نام های: مسعود بيات منش، حسن نجاريان، علي بيات منش، مجتبي مقدادي، حسين مقدم و مسعود حميدي ) مجوز شورای برون مرزی سازمان تربیت بدنی صادر گردید. شایان ذکر است: مجوز اعزام این 6 نفر بر اساس اقدامات نظارتی و تأییدیه فدراسیون ( مبتنی بر حضور ناظر در اردوها و بررسی صلاحیت های فنی) صادر شده است.
ب- بسیاری از کوه نوردان ایرانی از طریق عقد قرارداد با شرکت های گردشگری، به صورت مستقل عازم صعودهای برون مرزی می شوند که «عیسی میرشکاری» نیز به همین صورت و به همراه دو کوه نورد اراکی، دو زنجانی و یک کوه نورد زن تهرانی – بدون هیچ گونه اخذ مجوزی از سوی اداره کل تربیت بدنی استان های متبوع، فدراسیون یا هیئت مربوطه –  توأم با کوه نوردان هیئت زنجان، عازم صعود به «ماناسلو» می شوند اما متأسفانه در خلال برنامه، «عیسی میرشکاری» از ادامه ی صعود بازمانده و پس از مدتی به دلیل عارضه ی بیماری ارتفاع، جان می سپارد.

ج –  فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی به محض اطلاع از این جریان، به رغم این که هیچ مسئولیت و قصوری در این زمینه نداشته است اما به جهت الزامات اخلاقی و انسانی، به اقدامات ذیل مبادرت می ورزد:
– جلسه ی حضوری رئیس فدراسیون با خانواده ی متوفی؛ تسکین، هم فکری و هماهنگی های لازم.
– درخواست هدایت، مشاوره و مساعدت، توسط کوه نوردان با تجربه ی تیم ملی حاضر در منطقه (کوه نوردان تیم مشترک هیئت های اردبیل و تهران) به تیم انتقال پیکر وی از کمپ های بالاتر به پائین.
– تماس و پیگیری از شرکت گردشگری طرف قرارداد .
– پیگیری ها، مکاتبات اداری و مذاکرات لازم با وزارت امور خارجه جهت تسهیل و تسریع در مراحل قانونی برای انتقال پیکر وی به ایران که در شرف انجام است.
د- این فدراسیون ضمن همدردی با خانواده ی داغدار « میرشکاری» و عرض تسلیت مجدد به جامعه ی کوه نوردی خاصه استان کرمان، بار دیگر بر دغدغه ی خود نسبت به اعزام های مستقل و در قالب عقد قرارداد با شرکت های گردشگری تأکید می ورزد و تصریح می دارد: که هیچ گونه نظارت، کنترل و تأییدیه فنی نسبت به این اعزام ها معمول نمی گردد که تبعات تلخی همچون حادثه ی موصوف را به همراه داشته و چه بسا خواهد داشت!
مع الوصف؛ فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ضمن هشدار به یکایک خانواده های عزیز ایرانی و کلیه ی علاقه مندان به این ورزش، تلاش خود را جهت  سامان دادن به این وضعیت از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه خواهد داد.
ه- به دلیل بازتاب منفی خبر این رخداد در جامعه نسبت به ورزش کوه نوردی و جنبه های هشداری و ایجابی موضوع، فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی بر خود وظیفه می داند، دلایل این حادثه ی تلخ را در زمان مناسب واز طریق کمیسیون مربوطه و کارشناسان خبره ی خود، مورد بررسی قرار دهد.

 

فایل های ضمیمه

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group