وینس لومباردی : مسئله این نیست که زمین خورده اید، مسئله این است که آیا بر می‌خیزید

گزارش صعود کوهنوردان شهرستان خرمدره به قله سندان و ملاداغی

گزارش صعود کوهنوردان شهرستان خرمدره به قله سندان و ملاداغی

——————————————————————————————————————————–

گزارش صعود به قله سندان

صعود (روز 26 و 27 فروردین ماه سال یک هزار و سی صدو هشتادو نه) به قله 3020 متری سندان

به منظور کسب آمادگی بیشتر جهت اجرای برنامه های تقویم نیمسال اول سال 89 و شب مانی در ارتفاع 2800 متری و کسب هم هوایی مناسب

روز سه سنبه  جلسه ای جهت هماهنگی و بر نامه ریزی برای این صعود در خانه شطرنج واقع در تربیت بدنی خرم دره که محل جلسات هفتگی هیئت کوهنوردی شهرستان خرم دره می باشد ،  برگذار کردیم، در این جلسه به تجزیه وتحلیل برنامه پرداختیم و تمامی هماهنگی های لازم با اعضای تیم انجام شد لازم به ذکر است که سرپرستی این برنامه به عهده اینجانب هادی عزیزی بود!!!. روز پنج شنبه (26 فروردین ماه)ساعت 16:00 تعداد 8 نفر از خرم دره با مینی بوس حرکت کردیم ،یکی از راه های صعود به قله (جهت شب مانی در درویش قبری) مسیر  روستای خراسانلو (از دره چبوقلو) به سمت چشمه علی آباد(این چشمه در ارتفاع 2400 متری قرار دارد دارای آبی خنک و فراوان و سنگ چینی که برای شب مانی نیز مناسب      می باشد) می باشد  . ما ساعت 4:45 دقیقه از روستای خراسانلو صعود خود را را آغاز کردیم.

پاکوب نسبتا مشخصی تا چشمه وجود دارد (که جلودارآقای  محسن بیگلر بود.) از سمت راست چشمه ، پاکوبی جهت صعود به  خط الراس وجود دارد . ساعت 8:30 در منطقه درویش قبری به بر پایی دو فقره چادر نزدیک به چشمه و برفچال های زیبا، پرداختیم. شب بعد از برپایی چادر ها برای خوردن غذا برروی چمن ها بیرون از چادر نشستیم هوا نسبتا مناسب  (البته سرما وجود داشت ولی نه به اندازه برنامه  شب مانی ملا داغی )و  آسمان پر ستاره برنامه را برایمان بسیار زیبا کرده بود.  در روز بعد وقتی از چادر بیرون می آمدیم چمن هایی که از زیر آنها آب عبور میکرد ، برف چال ها آنجارا به قدری زیبا کرده بود که مجبور شدیم صبحانه رانیز بیرون آز چادر بخوریم (درویش قبری به دلیل وجود چشمه ها ، برف چال ها ، چمن و هموار بودن زمین مکان مناسبی است برای شب مانی ) ساعت 9:00 دقیقه بعد از جمع کردن کوله ها که یکی از مشکل ترین کار های برنامه دروزه میباشد، حرکت کردیم.  از مسیر شرق به غرب و سوار بر خط الراس زیبا که از مه غلیظ پوشیده بود  با جلوداری خانم مقدم به سمت قله سرین باسار حرکت کردیم در مسیر از برف چال های متعددی عبور کرده و به تمرین عبور و صعود در مناطق برفی ، راه رفتن در برف و حمایت از یکدیگر پرداختیم. راس ساعت 10:30بعد از فتح قله سرین باسار به طرف قله سندان که بلند ترین قله منطقه به ارتفاع 3020 متر  می باشد حرکت کردیم . در طول  مسیر دره سخت و سنگی کیزین دیده میشود ، ساعت 11:45 گروه برفراز قله سندان ایستادند . طبق قرار قبلی تیم دوم که قرار بود برنامه یک روزه اجرا نمایند را در ساعت 12:00 در مسیر برگشت دیدیم  بعد از کمی استراحت همه با (که حدود 22نفر می شدیم) برای نهار به دره زیبای   گل پری رفتیم در مسیر برگشت دونفر از افراد جدید با مشکل درد زانو مواجه شدند که کمک های اولیه را برایشان اجام دادیم . مسیر برگشت از روستای چرگر(مسیر اصلی برای صعود به قله سندان) بود که تیم دوم نیز از همان مسیر صعود کرده بودند.

ساعت 18:00از روستای چرگر با مینی بوس  به سمت خرم دره باز گشتیم.

——————————————————————————————————————————-

گزارش صعود به قله ملاداغی

صعود (روز 8 و 9 دی ماه سال یک هزار و سی صدو هشتادو هشت) به قله ملا داغی به ارتفاع 2800 متر

این برنامه جهت آمدگی برای اردوهای هیمالیانوردی وهمچنیین تجربه نمودن شبمانی در زمستان برنامه ریزی شده بود.

روز چهارشنبه جلسه ای جهت هماهنگی و بر نامه ریزی برای این صعود در منزل اقای نوحی برگذار کردیم، که در این جلسه اعلام شد وضعیت جوی بسیار نا مناسب می باشد و با توجه به بارشهای شدید شبهای گذشته می بایست تجهیرات زمستانی به همراه داشته باشیم . روز پنج شنبه (8دی ماه)ساعت 12:50 4نفر از خرم دره با ماشین های آقای شریفی و آقای کلانتری  حرکت کردیم ، نرسیده به روستای قوهجین -در زبان محلی کوینک نام دارد- (روبروی قبرستان )در سمت جنوب (سمت راست جاده آسفالت) یک راه خاکی وجود دارد که از میان باغ های انگور عبور میکند که راه صعود به قله می باشد . ما ساعت 13:30 دقیقه از آن مسیر خاکی برنامه را آغاز کردیم.

پاکوب را برف پوشانده بود و هوای سرد و کولاک مسیر که بدلیل تمرینات و صعودهای مکرر زمستانی برایمان عادی بود، را سخت کرده بود البته لازم به ذکره یکی از ظرف های نفت در مسیر شکست و مجبور بودیم که آن را هم به سختی با خودمون بالا ببریم، در ساعت 15:30به چشمه ریسیدیم که برای فنی تر شدن تمرین از پاکوب خارج شده و از یال غربی به مسیر خود ادامه دادیم، هوای سرد 20- و کولاک و باد شدید که هوارا بسیار سردتر کرده بود ، حرکتمان را آهسته تر کرد. که در نتیجه در ساعت 19:00 به جانپناه رسیدیم .بدلیل بارش شدید برف و کولاک شدید راه ورودی جانپناه مسدود شده بود که با بیل برف روبی و تلاش زیاد درآن کولاک راه ورود را باز کردیم، زمانی که راه ورودی را باز کردیم همه متوجه یک نکته بسیار جالب شدیم  آن نکته جالب این بود که بخاری را برای باز تر شدن جا به پایین کوه انتقال داده بودن. هوای داخل جانپناه در نیمه های شب به 30- درجه میرسید و سرمای بسیار کشنده ای بود البته به دلیل وجود تجهیزات و برنامه ریزی دقیق با مشکلی مواجه نشدیم،    (کسانی که تصمیم به اجرای چنین برنامه ای دارند باید حداقل تجهیزاتی مانند جوراب پر کیسه خواب مناسب لباس پر به همراه داشته باشند ، و یک نکته که حتما آب یا ظرفی برای آب کردن برف به همراه داشته باشید.) بعد ازکمی  استراحت برای گرم کردن محل خواب باید داخل جانپناه چادر ارتفاع خود را برپا می کردیم وقتی کارمان تمام شد همه رفتیم داخل چادر غذا هارا گرم کردیم ومقداری آب جوشاندیم تاهم یک چای گرم خورده باشیم وهم چادر را گرم کرده باشیم.

بعد از شب مانی بدست آوردن انرژی کافی داشتیم آماده میشدیم برای برگشت متوجه شدم کفشهایم که بیرون مانده بود یخ زده ، کوله ها را جمع کردیم و قتی در را باز کردیم کولاک شدیدی وجود داشت به طوری که بیشتر از چند دقیقه نمی توانستیم بر روی قله بایستیم . در مسیر برگشت مه شدیدی وجود داشت زمین یخ زده بود که بازگشت را برایمان سخت کرده بود که با آرامس و دقت مسیر باز گشت را پشت سر گذاشتیم گروه هایی که برای کوهنوردی آمده بودند همه با تعجب می پرسیدند دیشب کجا خوابیده بودید؟ (آرام با خود زمزمه می کردند که امکان نداره کسی شب اون بالا زنده بمونه).

قرار بود گروه سندان جمعه ظهر به ما ملحق شوند ، با توجه به قرار قبلی ساعت 8 صبح از پاکوی شرقی به سمت چشمه حرکت کردیم در ساعت 11 کنار چشمه گروه را دیدیم و همه باهم که حدودا 18 نفر میشدیم  ساعت 14:00 برای نهار در کلبه خالی که در مسیر بازگشت وجود داشت توقف کردیم و در ساعت16:00 با مینی بوس به سمت خرم دره باز گشتیم.

 

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group