مایکل جردن : من بار‌ها و بار‌ها در زندگی ام شکست خورده ام و به همین دلیل است که موفق می‌شوم

گزارش صعود کوهنوردان شهرستان خرمدره به قله گردون کوه

به نام خالق کوه ها
 
گزارش صعود به قله گردون کوه از رشته های کوههای البرز غربی
 
هدف از صعود:شناسایی و آشنایی با مسیر طالقان به علم کوه
 
ارتفاع:4365 متر
 
اقلیم:تا کوه پایه پوشیده از جنگل و درختان مختلف و از کوه پایه تا ارتفاع حدودا 3300 متری گیاهان وحشی مختلف مانند ریواس و گزنه و…می باشد.
 
آب و هوا: در فصل بهار عموما هوای ابری  و بارانی (با بعد از ظهر هایی غیر قابل پیش بینی) در فصل سرد زمستانی بارش سنگین برف
 
شرایط جوی در زمستان: در زمستان هوای منطقه بسیار سرد بوده و بارش برف سنگین در منطقه مشاهده می شود و هوای قله نیز با بارش برف و کولاک شدید همراه بوده و صعود را در این فصل سرد بسیار دشوار و فنی میکند.
 
قله ها و ارتفاعات مشرف به گردون کوه : قله از طرف شرق به قلل لشکرکهای 1و2 که از رشته کوههای دشوار البرز غربی می باشد.از طرف غرب به خط الرس میشچال و نرگسهای 1-2-3 و از طرف شمال به خط الرس –خرسان جنوبی-خرسان شمالی- ستاره-مناره و علم کوه از سمت جنوب هم به دره روستایی پراچان مشرف می باشد ضمنا قله از طرف جنوب شرقی از قسمت گردنه هزارچم دارای یخچال دائمی(حصار چال) که جهت فرود به دریاچه حصار چال با ابزار لازم و کامل و مناسب می باشد.
 
گردون کوه دارای جان پناهی می باشد به ظرفیت 4 نفر
 
پوشاک مورد نیاز:کاپشن و شلوار گرتکس-پانچو-لباس گرم-لباس اضافی-چادر ارتفاع(به دلیل وجود باد شدید و بارش باران)
 
بهترين زمان  جهت صعود 2 روزه از پراچان صبح زود مي باشد
 
ارتفاع پراچان 1840- ارتفاع دمچه و محل مناسب جهت برپائی چادر 3300
 
زمان متوسط مورد نیاز جهت رسیدن به دمچه از روستای پراچان حدود 4 ساعت
 
زمان متوسط مورد نیاز جهت صعود از دمچه تا قله گردون کوه حدود 6 ساعت
 
کل زمان مورد نیاز بازگشت از قله تا روستا(شامل ناهار و استراحت  جمع کردن کوله ها  چادرهاو…)7ساعت
 
کل مسیر رفت از روستای پراچان تا قله گردون 25 کیلومتر
 
به همراه داشتن کلنگ و ابزار فنی تا آخر خرداد ماه احساس می شود.
 
بر اساس هماهنگی های صورت گرفته توسط هیات کوه نوردی شهرستان خرمدره قرار شد جهت آشنایی و شناسایی بیشتر مسیر طالقان به علم کوه به قله گردون کوه راهی شویم. روز سه شنبه مورخ25/3/89 راس ساعت 16
جلسه ای جهت هماهنگی و برنامه ریزی برای این برنامه در خانه شطرنج خرمدره برگزار شد که در این جلسه به تجزیه و تحلیل برنامه پرداختیم و هماهنگی های لازم انجام شد. روز پنج شنبه مورخ 27/3/89 در ساعت 4:30 دقیقه صبح از خرمدره به طرف مقصد حرکت کردیم ساعت 5:30 در قزوین یکی از اعضای گروه و همچنین آقای اردشیر سرتیپی که به عنوان راهنمای گروه بود را سوار کردیم مسیر اصلی از اتوبان قزوين – كرج بود که از خروجی طالقان به سمت روستای پراچان بعد از طالقان تا پراچان که حدود 30 کیلومتر می باشد حرکت نمودیم که مسیر پر پیچ و خم را داراست.
 
ساعت 8 صبح به روستای پراچان که ارتفاع آن 1840 متر است رسیدیم در روستا به سمت شمال حرکت کرده و بعد از عبور از یک پل بزرگ مستقیم به سمت راه مزارع حرکت کردیم در این مسیر زیبا و پراز درخت و رودخانه و چشمه های متعدد وجود دارد بعد از طی مسیر 5/1 ساعته در سمت شمال غربی یک یال وجود دارد که مسیر صعود زمستانی به قله های میشچال گردون کوه ستاره مناره خرسان جنوبی خرسان شمالی وعلم کوه است که این یال در ارتفاع 2540 متری در تلاقی دو آبراه اول قرار دارد. در طول مسیر به یک دو راهی محل رودخانه دوم (دو راهی دوم) رسیدیم که در آن مجبور به عبور از داخل آب شدیم (در فصل کم آب بهتر است از این مسیر رفته شود ولی در فصل پر آب بهت است از مسیری که به سمت شمال غربی است رفته شود که این مسیر دارای شیبی بسیار تند است) بعد از عبور از آب مسیر را به سمت قله ادامه دادیم در ارتفاع 3027 متری به دروازه سنگی رسیدیم که در آنجا یک استراحت کوتاه و گرفتن چند عکس دوباره به مسیر خود ادامه دادیم بعد از طی5 ساعت در ساعت 13:35 در ییلاق و گوسفند سرای دمچه برای ناهار توقف نمودیم در ساعت 14:15 از محل استراحت حرکت کردیم.
چشمه دمچه آخرین چشمه موجود در مسیر است که بعد از آ ن دیگر چشمه ای تا قله نیست.(ضروری است تا پایان برنامه آب برداشته شود)
 
با طی مسیر 10 ساعته در ساعت 18:20 به جان پناه گردون کوه رسیدیم به دلیل غیر قابل استفاده بودن از جان پناه(خیس بودن و برفی بودن) مجبور به برپایی چادردر ارتفاع 4300 متری شدیم.
شبی بسیار طوفانی با رعد و برق های شدید و بارش تگرگ را سپری کردیم .صبح روز جمعه بعد از خوردن صبحانه و جمع کردن کیسه خواب ساعت 6:40 دقیقه صبح راهی قله شدیم و در ساعت 7:20 موفق به فتح قله گردون کوه شدیم. ازقله گردون کوه مسیر جنوبی صعود به علم کوه شامل خط الرس خرسان جنوبی-خرسان شمالی-هفت خان-نرگس ها و میشچال و مناسب ترین مکان جهت شناسایی منطقه تخت سلیمان می باشد و بعد از بررسی مسیرهای مختلف جهت صعودهای آتی به جان پناه برگشتیم پس از رسیدن به جان پناه چادر را جمع کرده و کوله ها را مرتب نموده و در ساعت 8:30 دقیقه به سمت روستای پراچان حرکت کردیم لازم به ذکر است در مسیر بازگشت مسیر دارای شیبی تند و سنگی بوده که باید با دقت فراوان این مسیر را پیمود در مسیر بازگشت در ساعت 13:40 برای استراحت وصرف ناهارپایین تر از معدن نشستیم. البته ناگفته نماند در مسیر پراچان به گردون کوه که دارای طبیعتی بکر و زیبایی است حیواناتی از قبیل عقاب لاشخور – مار – کل و بز کوهی را می توان دید. در ساعت 16:30 به پراچان رسیدیم و بعد از سوار شدن به ماشین آماده حرکت به سمت خرمدره شدیم.
 
                  اعضای تیم:
 
   1-میثم کردلو(سرپرست گروه)
 
   2-اردشیر سرتیپی(راهنمای گروه)
 
   3-محسن بیگلر(امدادگر گروه)
 
   4-خانم نیلوفر مقدم(عضو گروه)
 
   5-جلال نوحی(عضو گروه)
 
       جهت كسب اطلاعت بيشتر با شماره تلفن 09198430587 با آقاي كردلو تماس حاصل نماييد.

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group