مایکل جردن : من بار‌ها و بار‌ها در زندگی ام شکست خورده ام و به همین دلیل است که موفق می‌شوم

گزارش صعود کوهنوردان شهرستان خرمدره به قله سماموس

به نام خالق کوه ها

………………………………………………….

 

اطلاعات کوه : کوه سماموس مرتفع ترین نقطه منظقه ای است که در محدوده ولایت گرجیان بوده و ارتفاع آن 3720 متر می باشد. این کوه در تقسیمات کشوری در محدوده شهرستان رودسر قرار دارد ، ولی به علت نزدیکی به رامسر اکثر کوهنوردان از طریق جواهر ده به آنجا صعود می کنند . کوهنوردانی که از شهرستان رامسر به این قله صعود می کنند با احتساب ارتفاع شهرستان رامسر که 20- متر از سطح دریا میباشد تا ارتفاع 3720 متری که در واقع 3740 متر اوج خواهند گرفت.

مسیر های صعود :

1-      مسیر شمالی از رامسر – جواهر ده – سیاه کند – گردنه جواهر دشت – سماموس

2-      مسیر شرقی از جنت رودبار – باغ دشت – رودبار کش – سماموس

3-      مسیر جنوب شرقی از رامسر – جواهر ده – باغ دشت – لپاسر – سماموس

4-       مسیر شمال شرقی از رامسر – جواهر ده – سیاه کند – باغ دشت – رودبارکش – سماموس

5-      مسیر غربی از سیاهکلرود – جواهردشت – گردنه جواهر دشت – سماموس

6-      گيلان –رودسر- کلاچاي- نرسيده به چابکسر دوراهي سياهکلرود جواهر دشت

صعود به قله سماموس 3720 متری در تاریخ 17/03/89

در ادامه تمرینات . اجرای برنامه تقویم ورزشی نیمسال اول 89

روز سه شنبه  11/03/89جلسه ای جهت هماهنگی و برنامه ریزی برای این برنامه در خانه شطرنج برگذار شد. که در این جلسه به تجزیه وتحلیل برنامه پرداختیم و هماهنگی های لازم انجام شد. روز یک شنبه 16/03/89 تعداد 15 نفر به وسیله یک مینی بوس از خرم دره به سمت رامسر حرکت کردیم (سرپرست برنامه آقای نوحی بودند) حرکت کردیم. شب در پارک روستای جواهرده(به ارتفاع 1927 متر) چادر برپا کردیم و بعد از خوردن غذا استراحت کردیم. روز بعدساعت 5 صبح بعد از جمع کردن چادرها و مرتب کردن کوله ها از مسیر  سمت راست پارک به سمت سیاه کند حرکت کردیم (خروجی روستا سمت  آبشار آخرين كوچه سمت چپ(دارالفدا) مسیر سیاه کند ) کمی جلوتر که میرویم سمت راست سوار بر پاکوب میشویم که از یک کوچه باغ بسیار زیبا میگذرد . در مسیر حرکت نزدیک به گوسفند سرا مکان مسطح و مناسبی برای استراحت وجود دارد که گروه برای خوردن صبحانه در آنجا توقف نمودند . مسیر تا محل کمپ سیاه کند شیب نسبتا تند دارد . قبل از سیاه کند یک چشمه(چشمه سیاه کند ارتفاع 2676 متری) پر آب وجود دارد . ساعت 8:30 دقیقه به محل کمپ در ارتفاع 2843 متری  رسیدیم که با استقبال خوب آقای قوامی (مسئول گروه كوهنوردي سماموس رامسر) روبرو شدیم. بعد چند دقیقه استراحت و برداشتن کوله حمله از مسیر شمال غربی به سمت قله حرکت خود را ادامه دادیم . در ادامه مسیر چشمه بسیار زیبای پیشاور در ارتفاع 2745 متری وجود دارد که آخرین چشمه تا قله می باشد. در کنار چشمه پاکوبی باشیب تند به سمت جاده خاکی که جهت فعالیت های نظامی احداث شده است  وجود دارد ، جاده خاکی را تا انتها ادامه میدهیم(در بسیاری از طول مسیر تلفن های همراه آنتن دارد) در هنگام صعود قله های بسیار زیبای سماموس ، خشچال و قله برفی سیالان دیده میشود این قسمت مسیر بیشتر پیاده روی بوده.ساعت 12 به انتهای جاده خاکی رسیدم و سوار بر يال سنگي و تند به سمت قله حرکت می کنیم در این فصل لازم بود که در طول مسیر از تکنیک های عبور از برفچال استفاده کنیم  ساعت 13:20 دقیقه به قله رسیدیم و بعد از گرفتن عکس و زیارت امام زاده و کمی استراحت از مسیر صعود باز گشتیم. ساعت 16:30 در چشمه پیشاور نهارخوردیم. یکی از اعضای تیم بدلیل بی احتیاتی در ناحیه ی ساق پا دچار آسیب شد که به کمک یکی از امدادگران تیم به محل سیاه کند منتقل شد و بعد از آتل بندی و انجام اقدامات اولیه و با نظر سرپرست تیم به وسيله  قاطر به روستا منتقل شد . بقیه اعضای تیم نیز بعد از مرتب کردن کوله ها به سمت روستا حرکت کردند ساعت 19  در روستای جواهر ده رسیدیم که بعد از مرتب کردن تجهزات سوار بر مینی بوس شدیم و به سمت رامسر حرکت کردیم تا همنورد مصدوم را جهت مداوا به یک بیمارستان انتقال دهیم .

مسير پيشنهادي و زيبا جهت اجراي برنامه : رامسر مسير شمالي – جواهر ده -سياه كند-باغ دشت – لپاسر (شب ماني) – يال جنوب شرقي – قله سماموس

جهت كسب اطلاعات با شماره 09191445467 (آقاي محسن بيگلر ) تماس بگيريد

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group