لئو هوارد : من بدون هنرهای رزمی هیچ جایی تو این دنیا نداشتم، هنرهای رزمی شور زندگی منه

گزارش صعود کوهنوردان شهرستان خرمدره به قله کرکس

به نام خالق کوه ها
کوهستان ، این سرزمینی است که از آن بوی صفامی آید

این سرزمینی است که هر شاه و گدا می آید

جان من پاک بیا منزل نا پاک نیست هرکه پاک آید به درگاه ما می آید.

اطلاعات کوه : کوه کرکس قله ایست از رشته کوه های مرکزی ایران که در جوارکویرمرکزی ایران واقع درغرب شهرستان نطنز و در شمال اصفهان به ارتفاع 3850 متر از سطح دریا قراردارد. مناطق نطنز بعلت ساختار اقلیمی دارای چندین نوع وضعیت آب و هوائیست ، یعنی شامل معتدل کوهستانی وکوه پایهای ودشت وکویری می باشد. خود مرکز شهرستان نطنز دارای آب وهوای معتدل کوهپایه ایست ، و روستاهای واقع در بخشهای بادرود دارای آب وهوای خشک و گرم می باشد.
مسیرهای صعود کرکس :
کرکس 4 مسیربرای صعود دارد.
1- مسیرجنوبی – روستای کشه ———–متوسط زمان صعود 5 ساعت
2-مسیرشرقی – روستای طامه————-متوسط زمان صعود 6-7 ساعت
3- مسیرشمال شرقی – روستای اوره——متوسط زمان صعود 6 ساعت
4- مسیرشمال غربی – روستای بیدهند—–متوسط زمان صعود 5-6 ساعت

صعود به قله کرکس 3850 متری در تاریخ 16/2/89
در ادامه تمرینات جهت هم هوایی بیشتر و آشنایی با قلل مرکزی فلات ایران روز چهار شنبه 15/02/89 بعد از هماهنگی های انجام شده 4نفر (خانم مقدم (سرپرست برنامه) جلال نوحی ، محسن بیگلر، و  هادی عزیزی) ساعت 17 از خرم دره به سمت شهرستان نطنز حرکت کردیم و 3همنورد کرمانی (آقایان حسین خراسانی ، علیرضا سعد الهی و احسان ابراهیمی ) نیز در شهرستان نطنز به ما پیوستند، شب را در شهرستان نطنز ماندیم و با دوستان کرمانی خود هماهنگ شدیم.
روز دوم بعد از برسی دوباره نقشه و اطلاعاتی که  (سرپرست برنامه) جمع آوری کرده بودند از نطنز به سمت جنوب و جاده قدیم اصفهان  به سمت روستای طرق رود حرکت کردیم بعد از روستای طرق رود می بایست به سمت روستای کشه میرفتیم .
بعد از ورود به روستای کشه از جاده سمت راست که در ورودی روتا قراردارد و مسیر مجتمع توریستی کرکس میباشد راه را ادامه دادیم و به کنار مرغداری فلاحتی رسیدیم.
ماشین ها را نزدیک به مرغداری پارک کردیم و یک کوله یک روزه همراه با خود برداشتیم . ساعت 8:30 صبح حرکت کردیم در راه پاکوب به طرف شمال(از داخل دره) رفته ، تا به چشمه لیاسن برسیم كه تا اینجا شیب راه خفته است (از مشخصات  چشمه لیاسن درختان گردو است) از چشمه  به بعد شیب تند میشود.با جلوداری خانم مقدم درمسیر از كنار آبشار گذشتیم (آبشار در سمت چپ ما قرار داشت) باپشت سر گذاشتن آبشار پناهگاه نمایان می شد.  ساعت 10:30 به جانپناه رسیدیم درانجا یک  پناهگاه که ازنوع پیش ساخته است و درسال 64 به همت كوهنوردان استان اصفهان و هیئت كوهنوردی ساخته شده ویک جانپناه که در سال 1384 توسط شرکت مخابرات اصفهان درارتفاع 3100 متری بنا شده است . و تنها جانپناه  موجود در منطقه كركس است که چشمه پر آبی در آنجا جریان دارد. بعد از کمی استراحت و خوردن و آشامیدن حرکت خود را ادامه داده و 100 متر  بعد از جانپناه به تابلویی میرسیم که مسیر زمستانی و تابستانی را نشان میدهد، یک گروه کوهنورد اصفهانی که قصد صعود قله را داشتند و زود تر از ما نیز حرکت کرده بودند از مسیر شرقی (مسیر تابستانی) که از کنار شن اسکی ها میگذشت در حال حرکت بودند ما نیزبعد از مشورت مسیر غربی (مسیر زمستانی) را انتخاب کردیم  این مسیر یک مسیر سنگی می باشد که    می باست از خط الراس شاهین کرکس و به صورت فنی صعود کرد  این خط الراس از سمت جنوب به قله شاهین و از سمت شمال به قله سنگی کرکس منتهی می شود. برای صعود از این خط الراس به دلیل سنگی و پر برف بودن، می بایست به صورت فنی عبور کرد.
این بار نیز  با برنامه ریزی های دقیق  و هماهنگی های سرپرست صعود موفقیت آمیزی داشتیم . ما 4 ساعته موفق به صعود قله کرکس شدیم یعنی ساعت 12:30 به قله رسیدیم و بعد از گرفتن عکس به دلیل نا مساعد بودن هوا و بارش برف از مسیر تابستانی به سمت پایین حرکت کردیم در مسیر متوجه شدیم گروهی که زود تر از ما حرکت کرده بودند به دلیل شرایط  بد آب وهوایی و انتخاب مسیر نادرست موفق به صعود نشده بودند و ما در آن روز تنها گروه صعود کننده به قله بودیم . در مسیر برگشت با ید از شن اسکی ها و برفچال هایی که در شیب تند قرار دارند عبور میکردیم . در پناهگاه مقداری غذا خوردیم و استراحت کردیم (با اطلاعتی که از نگهبان پناه گاه گرفتیم متوسط زمانی صعود به قله 5 ساعت است که ما 4 ساعته موفق به صعود شده بودیم ) . کل زمان اجرای برنامه 7 ساعت بود .
پیشنهاد میشودجهت صعود ، چه زمستانی و چه تابستانی از مسیر زمستانی یعنی همان یال و خط الراس غربی اقدام به به صعود گردد و جهت برگشت از طریق شن اسکی (مسیر تابستانی) باز گردید. این قله خصوصا در فصل بهار آب و هوای متغیری داشته و به همراه داشتن پوشاک مناسب ضروری است و در تابستان نیز کم آب و گرم می باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و صعود به قله کرکس می توانید با شماره 09192797113 تماس بگیرید.
                                                                                                                             هادی عزیزی
شهرستان خرم دره

 

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group