مارک اسپیتز : اگر نتوانید خود را آماده کنید، آماده شکست خواهید شد

گزارش صعود به قله کاچکار ترکیه 6 الی 9 شهریور ماه 93

کوه کاچکار (Kackar) که در شرق دریای سیاه واقع شده است، به لحاظ قرار گرفتن در منطقه‌ای زیبا و سرسبز با ویژگی‌های جغرافیایی خاص خود از جاذبه های کوهنوردی کشور ترکیه به شمار می‌رود. کوهنوردانی که به این منطقه سفر می‌کنند، در حین صعود با زیبایی‌های این منطقه از قبیل دریاچه‌های طبیعی در ارتفاعات، چشمه‌های متعدد تقریباً در سراسر مسیر، برفچال‌ها و البته صخره‌های ستبر مواجه خواهند شد. وجود اینگونه تنوع مناظر اگرچه می‌تواند خستگی را از تن هر کوهنوردی بدر آورد ولی هوای متغیر منطقه یادآور لزوم استفاده از راهنمای مجرب و به همراه داشتن GPS  می‌باشد. ابرهایی که از سمت دریای سیاه به طرف کوه‌های این منطقه می‌آیند، می‌توانند شرایط آب و هوایی را در مدت کوتاهی عوض کنند.

این برنامه که در تاریخ 6/6/93 تا 9/6/93 به مناسبت هفته ظفر ترکبه در قالب صعود سراسری که ازکشور های دیگر نیزشرکت داشتند باشرکت حدود90 نفریرگذارشد….

روز اول که با ماشین در منطقه ییلاقی زیباو سبزکاورون اقامت داشتیم و هوای خوب و مه غلیظ مانع شده بود تا کوه کاچکار دیده شود،چادرمان رابرپا کردیم بعدبا استراحت خوب خودمان را برا روز بعدآماده کردیم…

روز دوم که در ساعت 8صبح آماده شدیم و به سمت کمپ حرکت کردیم.

بعد از گذر از مناطق زیبا و سبز و حدود چهار ساعت کوهنوردی به کمپ اصلی رسیدیم وبلافاصله چادرمان را یرپا کردیم بارش باران نم نم شروع شده بود و مه بسیار بیشتر شده بود.بعد از صرف ناهار و گپ با همنوردان و گشتی در منطقه باران شدید شده و ما را به چادرمان برگردانده و تا شب مانع از بیرون آمدن ماشد.تا صبح باران همچنان میبارید وگاهی شدتش آنقدر میشد که گویی خارج چادرسیلی به راه انداخته…فردا صبح ساعت 5 باید آماده شویم به سمت قله حرکت کنیم.

بامداد روز سوم بعد از صحبتی که لیدرغدراسیون مبنی بر رعایت اصول کوهنوردی واحتیاط در منطقه با 65 نفرازهمنوردان در ساعت 6:30از کمپ حرکت کردیم (یک ساعت و نیم تاخیربه خاطر باران شدید و مه غلیظ در مسیر و ریزشی بودن).به علت شیب تند وطولانی بودن مسیر چند نغری هم از ادامه راه انصراف داده و به کمپ برگشتند..

در ساعت 10:30به بالای خط الراس رسیده باران کمترشده مه همچنان با ماست و بعد از چند دقیقه استراحت دوباره به مسیرمان ادامه دادیم،که به علت تیغه ای بودن مسیر وریزشی بودن و تعداد نفرات زیاد باعث شد هم از نظر زمانی و هم سرعتی اختلال پیش بیایدوبعدازطی مسیری صعب العبور در ساعت13:40 به قله کاچکار رسیدیم.

حدود یک ساعت و اندی در قله بودیم سپس راه بازگشت را پیش گرفتیم و در ساعت 18:25 به کمپ و چادرمان رسیدیم و شب را دوباره آنجا ماندیم.

 فردای روزچهارم به سمت ییلاق کاورون و سپس به فدراسیون شهر ریزه برای گرفتن گواهی های صعورمان راهی شهر شدیم وبعد ازمراسمی ترمینال شهر رفتیم وبه ایران بازگشتیم…

در آخر سپاس گذاریم از بزرگوارانی که مارا در انجام و اجرای این برنامه یاریمان کردند،بخصوص آقای مدقالچی و آقایان بیاتمنش و دوست خوب مقیم ترکیه آقای مهیار شفاعی .

گزارش صعود به قله کاچکار ترکیه (به قلم امیر شهپرست)

شرکت کنندگان از ایران (امیرشهپرست و محسن اسدی)

برای مشاهده گزارش تصویری این برنامه اینجا کلیک کنید

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group