وینس لومباردی : مسئله این نیست که زمین خورده اید، مسئله این است که آیا بر می‌خیزید

گزارش تمرین و پیمایش در غار کتله خور 13 دی ماه 93

تمرین و پیمایش در غار کتله خور و پیمایش و مرور تمرینات سالنی در محیط واقعی غار و همچنین آشنایی نفرات شرکت کننده با محیط کاملا حساس غار در خصوص رفتار و پیمایش غار ها.

ماهیت برنامه : پیمایش و مرور تمرینات سالنی در محیط واقعی غار و همچنین آشنایی نفرات شرکت کننده با محیط کاملا حساس غار در خصوص رفتار و پیمایش غار ها.

هدف از اجرای برنامه: پیمایش غار کتله خور و ورود به بخش های غیر توریستی کتله خور از طریق فرود یکی از چاه های طبقه 1 به طبقه 3- و فرود چاه طبقه 3- به 5-  و مرور عملیات فنی آموزش دیده در سالن.

 مورخه 93/10/13 در ساعت 6.30 صبح زنجان را به سمت گرماب ترک میکنیم. بعد از هماهنگی با مسئولان غار و بعد از صرف صبحانه ساعت 9  وارد غار میشویم و پس از طی مسیر عمومی تا تالار ستون ها وارد قسمت غیر توریستی غار شده و به بالای یکی از چاهای این محدوده میرسیم. این چاه با عمق حدود 15 متر مارا از طبقه توریستی ( اول) مستقیم به طبقه 3-  میرساند. در این قسمتکارگاه زدن – طناب ریزی – نصب ریبلی و Deviation تمرین میشود و تمامی نفرات فرودشان را انجام میدهند.

طی ادامه ی مسیر به دالان قندیل های بسیار زیبا و شکننده ی سوزنی شکل که در حال رشد می باشند می رسیم. این مسیر نشان دهنده زنده بودن غار از نظرتشکیل قندیل ها می باشد و نمای زیبایی از نشان های خداوندی در آن دیده می شود و ما را مجذوب خود ساخته و مهر تائیدی برشگفت انگیز بودن این غار میزنیم .

در ادامه پیمایش به تالار شقایق ها میرسیم که نام گذاری آن توسط غارنوردان مکتشف این طبقات انجام گردیده و علت این نامگذاری شباهت این قندیل ها با شقایق های دریایی میباشد. در این تالار مختصر استراحتی کرده و با خود یادگاری به یاد ماندنی که همان عکس های زیبای این دنیای زیر زمینی شگفت انگیز می باشد بهمراه میبریم. لازم بذکر است در این تالار اسکلت 2 حیوان وجود داردکه اسکلت بزرگتر تقریبا نیمی از آن به علت فرسایش داخل غار از بین رفته و دیگری اسکلت حیوان کوچکی می باشد که در حال تجزیه نهایی می باشد .

 پس از بازدید از دیگر قسمت های طبقه 3- و تمرین اصول پیمایش در مناطق سست و گربه رو و تنگ و عکاسی و ریسمان کشی در اطراف اسکلت حیوانی به جهت جلوگیری از آسیب به اسکلت در پیمایش های بعدی  در این طبقه ، و همچنین در ادامه حرکت در تعدادی از غارهای استان، برای سهولت در شناسایی مسیرها در پیمایش های بعدی اقدام به پویینت گذاری مسیرهای انحرافی میکنیم. و پس از بازدید محدوده ای درطبقه 3- که آثار و بقایای لانه و محل زندگی خرچنگ هایی با قدمت بسیار دور وجود دارد (تحقیقات دانشگاهی بر روی این بقایا در حال انجام است)، مسیر طی شده را بازگشته و در نهایت ساعت 4 بعد از ظهر به بالای چاه ورودی میرسیم. به علت کمبود وقت از ورود به طبقات پایین تر خودداری میکنیم.

پس از خروج از غار و خدا حافظی با مسئولین غار و صرف ناهار به سمت زنجان حرکت میکنیم و پس از توقفی کوتاه در سلطانیه در ساعت 8 شب به زنجان میرسیم.

نفرات شرکت کننده:

  • شهریار بهزادیان ( سرپرست )

  • محمد تقی بابایی

  • محمد رضا جعفری

  • حمید بیات

  • روح اله طلایی

  • رضا بیات منش

گزارش از محمد تقی بابایی

_  اجرای برنامه توسط کارگروه غارنوردی استان زنجان مورخ   13/10/93

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group