لئو هولتز : بدون نظم و انضباط شخصی، موفقیت غیرممکن و دوره‌ای خواهد بود

نگاهی بر عملکرد کارگروه حفظ محیط زیست کوهستان هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان در یکسال گذشته (بخش سوم)

هماهنگی با مدیریت پسماند شهرداری و سازمان همیاری برای ممانعت ازانباشت زباله در بالای سد گاوازنگ :

 برابر اعلام هشدار کوهنوردان و دریافت عکس هایی در خصوص انباشت زباله در قسمت بالای سد گاوازنگ (  کوههای شمالی شهر زنجان ) بلافاصله با سازمان همیاری و مدیریت پسماند شهرداری مکاتبه و نسبت به برگزاری جلسه ای به صورت اضطراری منعقد  شد . با بررسی شرایط موجود و مستندات ارائه  شده النهایه در راستای این جلسه اعلام شد که  کلیه رستوران های فعال در منطقه باید ملزم گردند  تا نسبت به انعقاد قرارداد جهت حمل پسماند خود از طریق شهرداری اقدام نمایند و همچنین  با متخلفین و رانندگانی که بدون مجوز از شهرداری اقدام به جابجایی زباله ها می نمایند  برخورد قانونی بعمل آید .

  حضور در برنامه های برگزار شده توسط گروههای کوهنوردی :

 کارگروه محیط زیست با بهره گیری ازبرنامه های اعلام شده گروههای کوهنوردی , همکاریهای لازم را در خصوص  تسهیل سازی ارتباطات با سازمان های محیط زیست و منابع طبیعی با گروههای کوهنوردی و ارائه بروشور , و حضور موثر و ارائه آموزش های لازم در خصوص صیانت از محیط زیست کوهستان را در بیش از ده مورد انجام داده است .

 برگزاری صعود به کوه سنبله در روز زمین پاک  دوم اردی بهشت :

 برابر اعلام کارگروه محیط زیست , برنامه صعود به کوه سنبله به مناسبت(( روز زمین پاک )) برگزار شد . در این برنامه بروشورهای محیط زیستی  در بین شرکت کنندکان و سایر افراد حاضر در منطقه توزیع گردید و در پایان با صرف چایی از میهمانان پذیرایی بعمل آمد .

 مشارکت فعال کارگروه محیط زیست در برنامه روز کوهنورد :

یکی از برنامه هایی که کارگروه محیط زیست هیات کوهنوردی در آن مشارکت فعال داشت برنامه 11 آذر ماه مصادف با روز کوهنورد می باشد  .

بزرگداشت روز کوهنورد در زنجان با  صعود به کوه سنبله و برپایی نمایشگاه انجام پذیرفت . در این مراسم کارگروه محیط زیست  در محدوده  نمایشگاه مزبور ,  فضایی را با طراحی پاکوب و مشخص کردن مسیرهای حرکت کوهنوردان در کوهها در کف چادر , نمونه هایی  از حیوانات شکار شده ( بصورت خشک ) و بروشورهایی در خصوص حفاظت از محیط کوهستان و جلوگیری از انقراض حیات وحش در کوهستان به  بازدید کنندگان ارائه نمود . این نمایشگاه بصورت یکروزه ,  در قسمت  شمالی شهر((  منطقه امند زنجان )) برگزار شد .

 حضور فعال کارگروه محیط زیست در استعداد یابی دانش آموزان , افتتاحیه و کلاس های  مدرسه کوهستان :

 علاوه بر اینکه کارگروه محیط زیست اعضای خود در ایام استعداد یابی دانش آموزان به مدارس اعزام کرد , و توانست اطلاعات  لازم در خصوص کوهستان و طبیعت بکر و زیبای کوهستان وضرورت نگهداری و صیانت از آن را به دانش آموزان انتقال دهد . در مراسم افتتاحیه مدرسه کوهستان در ایل داغی  طی سخنانی در خصوص اهمیت و ضرورت  توجه به محیط کوهستان و وظایف کوهنوردان در این زمینه مطرح نماید و همچنین با حضور در کلاسهای  متشکله مدرسه کوهستان چه در طبیعت و چه در سالن های مختلف نیز توانست بصورت عملی و تئوری همکاری های قابل توجهی را بعمل آورد .

 شرکت در کلاس های آموزشی فدراسیون و اعلام برنامه های آموزشی فدراسیون به علاقمندان و گروههای کوهنوردی :

 در این رابطه با اعلام برگزاری کلاس آموزشی از سوی فدراسیون در خصوص محیط زیست کارگروه مراتب را اطلاع رسانی و نسبت به حضور مسئول کارگروه و سایر داوطلبین در کلاس های یاد شده اقدام گردیده است .

 اطلاع رسانی موارد زیست محیطی در فضاهای مجازی :

 با توجه به اهمیت و ضرورت انتقال آخرین اطلاعات مربوط به محیط زیست , کارگروه همواره با حضور مستمر در فضاهای مجازی سعی در انتقال آخرین یافته های محیط زیستی , اعلام برنامه ها و جلب مشارکت گروههای کوهنوردی بوده است .

 حضور در رسانه ها :

 مذاکره و اخذ موافقت  با روزنامه صدای زنجان ( از روزنامه های محلی ) و اختصاص ستونی در این روزنامه برای انتقال  آموزشهای زیست محیطی و نیز اطلاع رسانی از آخرین وضعیت محیط کوهستان در استان در روزهای شنبه هر هفته .

 برگزاری جلسه ای یا مدیریت محترم امور اراضی و مسئولین سامانه 131:

 برابر هماهنگیهای بعمل آمده در نشستی با مدیریت امور اراضی و مسئولین محترم سامانه 131 در خصوص همکاری های مشترک فیمابین مذاکراتی انجام و مقرر گردید بررسی های لازم جهت اجرای برنامه مشترک انجام و با ادامه مذاکرات در خصوص کاربردی نمودن آن اقدام گردد .

 برگزاری جلسات  کارگروه محیط زیست :

 بطور مرتب هر 15 روز یکبار,  جلسات کارگروه در روزهای دوشنبه در محل هیات کوهنوردی استان برگزار و گزارش جلسات بطور مرتب تنظیم و بایگانی می گردد .

در مواردی که کارگروه مصوب نماید از علاقمندان برای مشارکت در مورد موضوعاتی خاص نیز دعوت بعمل می آید  تا در جلسات کارگروه حضوربیابند . در سال گذشته جلسات کارگروه با اعلام قبلی هر بار در محل یکی از گروههای کوهنوردی شهرستان زنجان  برگزار می شد تا نسبت به جلب نظرو مشارکت بیشتر آنها استفاده شود .

 

 

فایل های ضمیمه

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group