لئو هوارد : من بدون هنرهای رزمی هیچ جایی تو این دنیا نداشتم، هنرهای رزمی شور زندگی منه

نگاهی بر عملکرد کارگروه حفظ محیط زیست کوهستان هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان در یکسال گذشته (بخش دوم)

 

 

 

 

حضور در نمایشگاه  تخصصی محیط زیست دانشگاه زنجان :

 پیرو برگزاری نمایشگاه تخصصی محیط زیست در دانشگاه زنجان به مدت سه روز کارگروه محیط زیست  هیات کوهنوردی نیز حضور فعال در نمایشگاه مذکور داشته و با توجیه و آموزش مسئولین و علاقمندان بازدید کننده , امکان جذب نزدیک به 50 نفر از دانشجویان علاقمند به مسائل محیط زیست کوهستان و جلب مشارکت آنان در حضور در طبیعت و همکاری با کارگروه محیط زیست مقدور و ممکن گردید .

 جلب نظر مسئولین دانشگاه زنجان و اجرای برنامه مشترک فیمابین :

 با برگزاری جلسات مشترک فیمابین کارگروه محیط زیست هیات کوهنوردی استان زنجان  جناب آقای دکنر اسماعیل کرمی دهکردی ریاست محترم اداره همکاری های علمی بین المللی دانشگاه زنجان نیز  موافقت خود را در خصوص اجرای کارهای مشترک با کارگروه محیط زیست اعلام داشتند . این جلسه خوشبختانه منجر به اقدامات ذیل گردید :

 الف- برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی کوهنوردان با انواع گونه های گیاهان دارویی , نحوه کاشت و کاربرد آنها

این کارگاه آموزشی توسط دکتر خیری از اساتید دانشگاه زنجان و ریاست دانشکده  باغبانی  و در محل سالن اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان زنجان ,  با حضور بیش از 20 نفر از نمایندگان و اعضا گروههای کوهنوردی علاقمند به مباحث یاد شده  برگزار شد .

 ب – در این جلسه که کارشناسان منابع طبیعی استان نیز حضور داشتند اعلام همکاری در خصوص تخصیص بذر و نحوه کاشت آن در طبیعت و همچنین اعلام آمادگی جهت اختصاص مناطقی برای بهره برداری کوهنوردان درراستای احیا منابع طبیعی اعلام کردند . 

ج – در ادامه مباحث دوره آموزشی بازدیدی از مزرعه گیاهان دارویی توسط کوهنوردان صورت گرفت . که در این خصوص دکتر خیری و سایر مسیولین و کارشناسان مربوطه توضیحاتی در خصوص افزایش اطلاعات کوهنوردان علاقمند ارائه فرمودند  .

 د – کارگروه محیط زیست نیز آمادگی خود را جهت حضورو همکاری در کارهای تحقیقاتی دانشگاه زنجان با اولویت جلب مشارکتهای مردمی اعلام کردند.

پیامد مهم این ارتباط ,  ایجاد تعامل و همکاری با سازمانهای علمی و مرتبط با طبیعت زیبایی بود که ما مسئولیت حفظ و صیانت ازآن را بر عهده داریم .

  همکاری کارگروه محیط زیست کوهستان  هیات کوهنوردی  با سازمان محیط زیست استان :

پیرو دعوت سازمان محیط زیست استان از کارگروه محیط زیست نسبت به برگزاری یک نشست تخصصییک روزه  با رویکرد کوهنوردی و اهمیت حفاظت از محیط زیست کوهستان جهت بانوان کارمند سازمان محیط زیست استان زنجان همکاری لازم صورت پذیرفت . در این مراسم در خصوص تاثیرات بانوان کوهنورد بر حفاظت محیط زیست کوهستان مباحثی مطرح  گردید .

 15  اسفند روز درختکاری :

 15 اسفند سال 93 (روز درختکاری )با اجرای پروژه مشترک فیمابین  کارگروه محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی استان  تحت عنوان ( درخت ارس نماد منطقه زنجان ) در محل سینما رو باز در منطقه ایل داغی ( گاوازنگ ) زنجان  با حضور بیش از 150 نفر از کوهنوردان زنجان و با حضور اعضای هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی برگزار  شد .

در این مراسم با اخذ نهال هایی از سازمان منابع طبیعی  به یاد بود جان باختگان در کوه و پیش کسوتان کوهنوردی زنجان   نزدیک 50 اصله نهال توسط ریاست محترم هیات و سایر اعضا و پیش کسوتان حاضر در مراسم کاشته شد .

 حضور فعال کارگروه محیط زیست در روز طبیعت :

 با برگزاری جلسه ای به تاریخ 12/1/94  در محل سالن جلسات ترویج اداره کل منابع طبیعی که با حضور نماینده شهرداری زنجان , نماینده سازمان محیط زیست , نماینده سازمان منایع طبیعی و جمعی از مسئولین استان برگزار شد  تصمیم بر همکاری مشترک فیمابین سازمانهای مربوطه و کارگروه محیط زیست  کوهستان گرفته شد . در این رابطه با همکاری تعدادی ازگروههای کوهنوردی نسبت به توزیع کیسه های زباله , بسته های هیزم آماده شده از سوی شهرداری , راهنمایی مردم جهت تحویل سبزه ها و ماهیهای قرمز به جهت جلوگیری از رها نمودن آن در طبیعت در مکان های تعیین شده در خروجی های شهر  اقدام بعمل آمد . علاوه بر توزیع بروشورهای محیط زیستی و کیسه زباله و همچنین تحویل سبزه و ماهی های قرمز در نقاط مشخص شده خروجی های شهربه افرادی که زباله های  خود را برمی گرداندند نیز جوایزی به قید قرعه از سوی شهرداری اهدا گردید .

 حضور کارگروه محیط زیست در صعود سراسری دانشجویان استان به قله سندان :

 با توجه به برنامه ریزی بعمل آمده از سوی هیات کوهنوردی استان در خصوص برگزاری صعود دانشجویان  استان به قله سندان بلندترین قله استان زنجان ,  کارگروه محیط زیست با حضور فعال در این صعود کلیه همکاریهای لازم در طول اجرای برنامه یاد شده را با راهنمایی شرکت کنندگان ,  جهت آشنایی با اصول و مبانی حفاظت از محیط کوهستان  رعایت اصول حضور در کوهستان با کمترین آسیب حفاظت از محیط زیست انجام و با توزیع بروشورهای زیست محیطی و طرح سه سوال مربوبط به حفظ محیط کوهستان به کسانی که پاسخ درست داده بودند به قید قرعه جوایزی اهدا شد . در پایان این مراسم نسبت به پاکسازی منطقه سندان و دره های اطراف پرداخته شد .  

 

 

 

 

 

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group