وینس لومباردی : مسئله این نیست که زمین خورده اید، مسئله این است که آیا بر می‌خیزید

نگاهی بر عملکرد کارگروه حفظ محیط زیست کوهستان هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان در یکسال گذشته (بخش اول)

بخش اول

 

پیگیری و ممانعت از تخریب منطقه گلجیک :

مقدمه :

منطقه گلجیک از بزرگترین قطب های سنگنوردی  و ورزشی در استان می باشد که همواره مورد توجه هیات کوهنوردی استان بوده  است . تاکنون بیش از 30 مسیرتوسط کوهنوردان استان  گشایش و تجهیز شده و هچنین کلاس های آموزشی و تمرین های سنگنوردی بسیاری  جهت آمادگی صعودهای حرفه ای در این منطقه همواره برگزار گردیده  است . مضافا اینکه تاکنون  برنامه های ملی و بین المللی متعددی  دراین منطقه به  اجرا در آمده است .

 جلوگیری از تهدید طبیعت زیبا و بکر منطقه گلجیک :

 با اعلام اعتراض کوهنوردان در خصوص شروع عملیات تخریب منطقه گلجیک توسط معدن کاوان سنگ که دارای مجوز اکتشاف از سوی سازمان صنعت و معدن و تجارت بودند, به تاریخ آذر ماه سال 1393 کارگروه حفظ محیط زیست کوهستان  نسبت به بررسی و پیگیری موضوع  فعالیتهای خود را شروع کرد . و مکاتبات و جلسات متعددی با مسئولین ادارات و سازمانهای ذیربط بعمل آورد. که خوشبختانه پیگیریهای کارگروه محیط زیست هیات کوهنوردی و همکاری  مدیران سازمانهای ذیربط النهایه بازدیدی میدانی از محل  با حضور نمایندگان استانداری زنجان – سازمان صنعت و معدن,  میراث فرهنگی و گردشگری , محیط زیست , منابع طبیعی و مسئول کارگروه حفظ محیط زیست کوهستان به نمایندگی از سوی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان و همچنین به نمایندگی از سوی سازمان ورزش و جوانان صورت پذیرفت که با تشریح حساسیت و اهمیت منطقه از نظر هیات کوهنوردی برای نمایندگان سازمانها در حضور سرمایه گذارار سوی مسئول کارگروه محیط زیست هیات کوهنوردی صورتجلسه ای تنطیم و بلافاصله اقدامات اولیه در خصوص توقف  فعالیت معدن مذکور صادر گردید .

لیکن کار هنوز سرانجام نیافته بود و جهت ابطال مجوز هنوز راهی طولانی در پیش رو بود . پیگیریهای کارگروه محیط زیست همچنان ادامه یافت  تا بالاخره در شهریور ماه سالجاری با طرح موضوع در کمیسیون ماده 24 مکرر با ریاست استاندار زنجان و مسئولین ذیربط , مسئول کارگروه محیط زیست  در کنار معاونت سازمان ورزش و جوانان در جلسه تصمیم گیری مورد اشاره حضور یافت و با توضیحاتی در خصوص پروسه کار تا زمان جلسه و درخواست هیات کوهنوردی به نمایندگی از کلیه کوهنوردان و سنگنوردان و با نظر مثبت استاندارمحترم زنجان  دستور تعطیلی همیشگی این معدن صادر گردید وبلافاصله به مدیریت سازمان صنعت و معدن و تجارت ابلاغ گردید . باین ترتیب بعد ازقریب به یک سال تلاش  پرونده تخریب منطقه زیبا و بکر گلجیک این بزرگترین مرکز ورزشی و آموزشی کوهنوردان زنجانی به همت والای جمعی بسته شد . 

 پیگیری و ممانعت از تخریب منطقه خیر المسجد :

 این کوه با ارتفاع 2800 متر با قرار گرفتن در منطقه زیبای سهرین و طبیعت بکر و تحت حفاظت آن با امکانات و جاذبه های ویژه ای مانند چشمه و آبشارهمواره یکی از مناطق مورد توجه کوهنوردان بوده است .

خیر المسجد ازنوع کوههای صخره ای بود که در سالجاری با اعلام کوهنوردان مبنی بر جاده کشی در مسیر کوه و تخریب منطقه بکر طبیعت زیبای این منطقه , موضوع مطرح ومورد بررسی کارگروه  محیط زیست هیات کوهنوردی استان  قرارگرفت . خوشبختانه پس از بازدید های متعدد  از محل و اعلام مستند تخریب به سازمانهای ذیربط با همکاری سازمان محیط زیست و بخشداری منطقه سهرین و همکاری ارگانهای یادشده با کارگروه محیط زیست , ادامه عملیات جاده کشی متوقف و ماشین های راهسازی از سوی سازمان محیط زیست متوقف گردیدند . بدین ترتیب در یک بازه زمانی چند ماهه با پیگیری ها و تعامل فیمابین و مثبت اندیشی مسئولین مربوطه  از تخریب  طبیعت این منطقه بکر و زیبا نیزممانعت بعمل آمد .

 

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group