یوسین بولت : به شروع مسابقه فکر نکن، به پایان آن فکر کن

مقررات ایمنی برنامه های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی

با توجه به فرارسیدن اوج برنامه‌های زمستانی و با عنایت به طرح، تدوین و بازنگری مقررات ایمنی برگزاری و اجرای برنامه‌های حوزه کوهنوردی و صعودهای ورزشی در کارگروه پزشکی، جستجو و نجات فدراسیون به منظور برقراری ایمنی بیشتر برنامه‌های حوزه کوهنوردی و صعودهای ورزشی در مناطق کوهستانی کشور با استناد به آیین‌نامه کارگروه پزشکی، جستجو و نجات فدراسیون مقتضی است کلیه گروه‌ها و باشگاه‌های کوهنوردی در راستای اجرای برنامه‌های ایمن و حفظ سلامت ورزشکاران با رویکرد جلوگیری از وقوع حوادث کوهستان و کاهش آسیب‌های ورزشی نسبت به ابلاغ مقررات وضع شده به شرح زیر اقدام لازم را معمول دارند …

شایان ذکر است حسن اجرای مقررات ایمنی بر عهده مسئولین باشگاه‌ها وگروه‌های کوهنوردی، مربیان و مسئولان فنی باشگاه‌ها و گروه های کوهنوردی و سرپرستان برنامه می‌باشد. بروز خطاهای فردی توسط شرکت‌کنندگان در برنامه‌های ذکر شده رافع مسئولیت قانونی و اجتماعی نامبردگان نمی‌گردد، لذا شایسته است با همکاری و جدیدت هرچه بیشتر در شناسایی و حذف عوامل حادثه‌آفرین و ترویج ایمنی در ورزش کوهنوردی سهیم باشیم.

“مقررات ایمنی برنامه های کوهنوردی و صعودهای ورزشی”

1ـ حضور مربی مرتبط با رشته ورزشی کوهنوردی و صعودهای ورزشی در تمام برنامه های کوهنوردی و صعودهای ورزشی الزامی است.

2ـ کلیه شرکت کنندگان در برنامه ها می باید بر اساس توان جسمانی، روحی، روانی و دانش فنی (دارا بودن مدارک کارآموزی معتبر و مرتبط با رشته ورزشی کوهنوردی و صعودهای ورزشی) گزینش گردند.

3ـ کلیه شرکت‌کنندگان در برنامه‌ها ملزم به داشتن کارت بیمه ورزشی معتبر می‌باشند.

4ـ کلیه شرکت کنندگان ملزم می باشند از بدو شروع تا پایان برنامه های کوهنوردی و صعودهای ورزشی از کفش و پوشاک متناسب با فصل صعود و لوازم حفاظت فردی  (P.P.E)مناسب و استاندارد مانند کلاه کاسک کوهنوردی و … استفاده نمایند.

5ـ ورزشکاران مجاز به استفاده از لوازم الیافی مانند طناب، هارنس و … فرسوده و تاریخ گذشته و ابزارهای فنی سخت آلیاژی فرسوده و فاقد استانداردهای CE، UIAA نمی‌باشند.

(کلیه لوازم فنی از قبیل لوازم حفاظت فردی، لوازم الیافی و ابزارهای سخت آلیاژی می باید دارای استانداردهای ذکر شده CE)،(UIAA باشند و قبل از استفاده با نظارت مستقیم مربی از صحت و سلامت لوازم آگاهی کسب نمایند.)

6ـ انجام هر نوع اعمال و فعالیت ناایمن که منجر به بروز حوادث فردی و غیر فردی گردد ممنوع است. مربی و سرپرست برنامه ملزم به صدور تذکرات لازم و جلوگیری از انجام اعمال و فعالیت‌های ناایمن شرکت‌کنندگان می‌باشند (سعی شود هرگونه خطا و قصور از طرف همراهان و عاملان خطا در حین اجرای برنامه برای پیگیری‌های بعدی مستند و مکتوب گردد).

7ـ به همراه داشتن فرد ذیصلاح آگاه به فنون جستجو، نجات و کمک‌های اولیه با لوازم مورد نیاز به منظور تسریع در مهار مکانیسم آسیب های احتمالی الزامی می‌باشد.

8ـ داشتن پشتیبان برنامه برای ارائه اطلاعات مبتنی بر واقعیت در مواقع بروز حوادث احتمالی به منظور تسریع در امر جستجو و نجات (توسط ارگان‌های ذیصلاح)، الزامی می‌باشد.

9ـ سرپرستان برنامه ملزم به ارائه گزارش جامع حوادث احتمالی برنامه های کوهنوردی و صعودهای ورزشی ممهور به مهر باشگاه و یا گروه کوهنوردی به هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان و شهرستان مربوطه می باشند، متعاقباً هیئت‌های کوهنوردی تابعه نیز اقدامات لازم در خصوص ارسال گزارش فوق به فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی را معمول دارند.

اميد آن داریم بياموزيم و درست عمل كنيم تا شاهد بروز آسيب‌ديدگي و حوادث در برنامه‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی نباشيم.

 

 

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group