لئو هوارد : من بدون هنرهای رزمی هیچ جایی تو این دنیا نداشتم، هنرهای رزمی شور زندگی منه

صعود زمستانی گرده‌ی آلمانها پس از تحمل شبی سرد

«حسین مقدم» از کوه‌نوردان و هیمالیانوردان زنجانی در مورد صعود موفق زمستانی خود و دو هم‌نوردش به «علم‌کوه» از مسیر «گرده‌ی آلمان‌ها» گزارشی را ارائه کرد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری فدراسیون اظهار داشت: از ۳ ماه پیش برنامه‌‌ی این صعود زمستانی را در هیئت استان زنجان مطرح کردیم که مورد موافقت قرار گرفت و پس از آن به اجرای برنامه‌های آماده‌سازی و تمرینی پرداختیم.

«مقدم» افزود: از جمله برنامه‌های آماده‌سازی می‌توانم به صعود دماوند و یخچال سبلان اشاره کنم. ما هم‌چنین برای شناسایی منطقه و مسیر، در تابستان گذشته، گرده‌ی آلمان‌ها را در مدت ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه به همراه چهار نفر از هم‌نوردان صعود کردیم.

وی با اشاره به آغاز برنامه مصادف با دهه فجر و عزیمت از زنجان در روز ۱۸ بهمن ۹۱ ، گفت: تعداد نفرات بیشتری در تمرینات حضور داشتند، ولیکن در نهایت، بنده به همراه «مجتبی مقدادی» و «جعفر محمدی» از زنجان راهی این برنامه شدیم .

«حسین مقدم» در رابطه با نحوه‌ی این صعود اظهار داشت: ما پس از عزیمت از زنجان، طی صعودی یک روزه، ۱۹ بهمن در پناهگاه «سرچال» مستقر شدیم و پس از یک روز استراحت ۲۱ بهمن ساعت ۳ صبح صعود نهایی خود را آغاز کردیم . وی افزود: ساعت ۱۱:۳۰ به گردنه‌ی «شانه کوه» رسیدیم که به شدت در معرض ریزش بهمن بود.  به هر حال صعود «گرده‌ی آلمان‌ها» را آغاز کردیم و حدود ساعت ۱۸ به دلیل تاریکی هوا، زیر «سنگ سماور» متوقف شدیم.

«مقدم» خاطرنشان کرد: ما با وجود عدم تجهیزات کافی برای شب‌مانی، مجبور شدیم شب را در همان محل بیواک کنیم تا صعود را فردا صبح ادامه دهیم. وی تصریح کرد: وقتی آماده‌ی بیواک می‌شدیم، سقوط سنگ، فیکس تسمه‌ کوله‌ی «مجتبی مقدادی» را با خود برد و او با کمترین پوشش، شب سرد «علم کوه» را پشت سر گذاشت.

وی افزود: ساعت ۱۱ صبح روز ۲۲ بهمن موفق به صعود زمستانی «گرده‌ی آلمان‌ها» شدیم و حدود ساعت ۱۱:۳۰ همان‌روز نیز بر فراز «علم کوه» ایستادیم و سپس از مسیر «سیاه‌سنگها» بازگشتیم که به دلیل تاریکی هوا در شرایط دشواری انجام گرفت اما بالاخره ساعت ۲۲ به پناهگاه رسیدیم.

«حسین مقدم» که صعود به قلل هشت هزاری هیمالیا را در کارنامه دارد؛ از یکایک کسانی که وی و هم‌نوردانش را در این صعود یاری کردند قدردانی کرد.

منبع فدراسیون کوهنوردی

گزارش تصویری برنامه را اینجا ببینید

 

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group