مارک اسپیتز : اگر نتوانید خود را آماده کنید، آماده شکست خواهید شد

شب مانی دره مرشون (هیئت کوهنوردی شهرستان خرم دره)

هیئت کوهنوردی شهرستان خرم دره

به نام خالق کوه ها

نام برنامه و تاریخ اجرای آن:    شب مانی دره مرشون 25 ، 24/8 92

نوع برنامه : کوهنوردی و طبیعت گردی

نام مسئولین  : هادی عزیزی (سرپرست )

تعداد و اسامی شرکت کنندگان: تعداد 9 نفر     

1.آقای جلال نوحی 2. شهرام شریفی 3.شهرام کلانتری 4. حاج ناصر رضائی  5. علی رضا نصیری 6. واعظی 7.شیر محمدی 8. حمید کریمی  9.هادی عزیزی

خلاصه ای از جلسه قبل برنامه: در این جلسه آقای نوحی بعد از تشریح منطقه و برسی اطلاعات هواشناسی (منطقه) زمان بندی را اعلام و شروع برنامه را جمعه صبح ساعت 7:30 زیر منبع آب شهرستان خرم دره تعیین نمودند و وظایف هریک از اعضا را مشخص کردند.

توصیف جغرافیایی و طول و عرض جغرافیای منطقه:  این منطقه واقع در شمال شهرستان ابهر ، مسیر جاده ابهر رشت ، مابین استان های زنجان و قزوین بوده.

منطقه دارای آب و هواییی معتدل نزدیک به مرطوب و مناسب برای کوهپیمایی دارای دره هایی پر از درختان به ، سیب ، انگور ، گردو و… و پر آب ، زیبایی و بکر بودن دره به دلیل نداشتن راه ماشین رو می باشد.

دره مذکور از جنوب به روستا (و آبشار) کله خانه ، از شمال به روستای زاکان ، از غرب به روستاهای بهاور ، ماجار و آرانه و از شرق به روستای مرشون (ییلاق) مرتبط می باشد.

روستای مرشون (قشلاق ) که داخل دره قرار دارد تا حدودی خالیاز سکنه بوده و فقط تعدادی از روستائیان بصورت فصلی در آنجا زندگی می کنند.

این دره دارای پرندگان و حیوانات وحشی همچون گراز  ، عقاب ، شاهین ، پلنگ ، خرس و… می باشد.

امکانات موجود 🙁 وانت ،قاطر،آنتن دهی موبایل ، خانه کوهنورد ، راهنماو… ) در فصل بهار و تابستان در پر از آب بوده و میتوان از پشمه های موجود استفاده نمود ، در قسمت هایی از مسیر آنتن دهی موبایل خوب بوده ولی زمانی که وارد دره می شوید آنتن وجود ندارد.

برای شب مانی در فصل بهار و تابستان در کل در میتوان چادر زد ولی در فصل زمستان و پاییز بهتر است نزدیک به روستا چادر زده شود.

زمان بندی: صبح ساعت 7:30 دقیقه از شهرستان خرم دره به سمت جاده ابهر – شمال (مسیر نیکویه) حرکت کردیم بعد از روستای کله خانه به روستای مرشون (ییلاق) رسیدیم ، غرب روستا راه خاکی وجود دارد که از آن جا کوهپیمایی را شروع کردیم . حدود ساعت 10 به بالای دره مرشون رسیدیم و بعد از چند دقیقه استراحت از یال شمالی به سمت دره زاکان ادامه مسیر دادیم که باید از قلعه واقع در در اتفاعت سنگی مرشون که بسیار صعب العبور بود عبور میکردیم (این قلعه به گفته روستائی ها معروف است به قیز قلعه _ شاید همان قلعه دختر باشد – فقط یک راه ورودی دارد و تا حدودی به کل منطقه اشراف دارد – منطقه از انجا بسیار زیبا و دلنواز بود.)

حدود ساعت11 وارد دره زاکان شدیم  ، در بسیار زیبا و پر از دخت و میوه است پاکوب را از داخل باغ ها ادامه میدهیم تا به نزدیکی روستای زاکان می رسیم ، از آنجا به سمت شمال و روستای مرشون(قشلاق) بر میگردیم. ورودی دره مرشون برای نهار و نماز توقف کردیم تا ساعت 12:30، مسیر پاکوب را از داخل باغ ها و رود خانه بسیار زیبا ادامه دادیم. ساعت 15 طبق برنامه به روستا رسیدیم.

شب را در منزل یکی از روستائی ها به نام آقای محمدی سپری کردیم.

صبح روز بعد ساعت  7:30 از منزل دوست خوبمان آقای محمد خارج شده و دره مرشون را به سمت روستای کله خانه پیش گرفتیم.در مسیر بازگشت دره بسیار زیبای مرشون کوههای شمالی را دیدیم که به دلیل بارش برف شب گذشته شفید پوش شده بودند. بارش شب گذشته مسیر را لغزنده و گل آلود کرده بود همین باعث سخت شدن برنامه و کندی حرکتمان شد.

ما بین دره مرشون و دره ای که به سمت آرانه می رود تخته سنگی وجود دارد که روستائی ها آن را بالی داش (صخره عسل دار) می نامند ، به گفته آقای محمدی در دل آن تخته سنگ کندوی زنبور های عسل وحشی می باشد که دسترسی به آن بسیار مشکل است. از کنار آن گذشتیم و ساعت 12 به نزدیکه آبشار کله خانه رسیدیم بعد از نهار و نماز  کمی استراحت کرده و کنار آبشار عکس گرفتیم ساعت 13 ادامه مسیر داده  بعد از حدود چهل دقیقه پیاده روی به جاده نیکویه رسیدیم و با مینب بوس به خرم دره بازگشتیم.

با تشکر از آقای نوحی و همنوردان عزیز.        09192797113
{jcomments on}

کارگروه محیط زیست

وب سایت اطلاع رسانی هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان

آدرس : استان زنجان ، بزرگراه 22 بهمن ، مجموعه ورزشی انقلاب ، دفتر هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان
تلفن: 02433455990 | فکس: 02433455990 | پست الکترونیک: info@zanjanmount.ir | کدپستی: 33543-45137
تمامی حقوق این وب سایت برای هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان زنجان محفوظ است
Template Design:Dima Group